Czym jest Krav Maga?

Krav maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa,
zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej.

Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Krav maga jest hybrydowym systemem, który zachęca adeptów do zdecydowanej postawy podczas konfliktu. Bronić się i atakować należy najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko. Krav maga jako tzw. system walki jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej – jego główna myśl brzmi jednoznacznie: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”.

Podstawowym celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie. Krav maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją krav magi było przyswoić wszystko użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu.

Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów. System zawiera twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami rodem z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel, chwyty, obronę przed nożem i bronią palną.

Ciosy zadaje się przy użyciu każdych dostępnych narzędzi, przez które rozumie się nie tylko części ciała, takie jak: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana i stopy, ale także przedmioty codziennego użytku, począwszy od damskiej torebki, poprzez komplet kluczy, a na śmietniku czy kiju bejsbolowym skończywszy. Cele ataku stanowią wrażliwe punkty ciała ludzkiego: oczy, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana, staw skokowy.

Zasady

Krav maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku
i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

I
Zasada

Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.

III
Zasada

Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji
i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając
wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą Ci pomóc.

II
Zasada

Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji,
to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.

IV
Zasada

Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić
i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Prostota i skuteczność oraz realistyczne szkolenia podejmowania właściwych decyzji w stresie spowodowały jego rosnącą popularność w sferze cywilnej – zarówno w treningach osób młodszych, jak i starszych, a także dziewcząt i pań o dowolnej kondycji fizycznej. Techniki samoobrony Krav Maga przygotowują osobę również przeciw atakom, gdy agresorzy są uzbrojeni w pałkę, nóż , pistolet lub innego rodzaju broń. Techniki obronne i podstawy Krav Maga zawierają proste i naturalne ruchy, które są bardzo efektywne i łatwe do nauki. Studenci są uczeni stosować te podstawy i techniki w rozmaitych sytuacjach, od ciemnego otoczenia, do pozycji siedzącej albo leżącej, lub przy innego rodzaju ograniczeniach.

Poza tym Krav Maga zajmuje się walką wręcz, która składa się na elementy takie jak ataki, obrony, timing (wybór odpowiedniego momentu do ataku), udawania, taktyka, poruszanie się i obserwacja, oraz psychologiczne i umysłowe aspekty związane z przetrwaniem gwałtownego ataku.